Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rezervace Moremi - nejkrásnější a nejbohatší kout celé Afriky

Jihovýchodní úsek delty Okavanga v Botswaně zaujímá chráněná oblast Moremi, která je některými cestovateli považována za nejkrásnější a nejbohatší kout celé Afriky. Delta Okavanga, která tvoří asi čtvrtinu rozlohy rezervace, zde vytváří unikátní ekosystém. Díky tomu se zde vyskytují rozmanité druhy zvířat a nechybí ani pestrá paleta rostlinných druhů.

O založení rezervace Moremi se v 50. letech 20. století zasloužili lidé národa Tswana, tedy samotní obyvatelé těchto rozlehlých končin. Jelikož do jejich domoviny přijíždělo stále více lovců, kteří nemilosrdně stříleli zvěř a postupně ničili bohatství zdejší vzácné zvěře, začali se tito lidé obávat o svou budoucnost a budoucnost této krajiny. Domorodci se proto dobrovolně rozhodli vystěhovat, aby uvolnili místo pro oficiální rezervaci. Ta byla následně pojmenována po jejich zemřelém vůdci Moremi III. 

rezervace Moremi

Tohoto vládce Tswanů dnes připomíná nejen název této chráněné oblasti, ale také Náčelnický ostrov (Chief Island). Jde o obrovský kus travnaté planiny a lesa o rozloze sto krát patnáct kilometrů, jež zaujímá asi třetinu celé rezervace. Tento ostrov, který je olemován dvěma největšími říčními rameny v oblasti – Boro a Santantadibe – je opravdovou divočinou, kde je pobyt a přístup lidí přísně omezen. Poblíž severního konce ostrova se nachází stanové tábořiště Mombo, které je však známé tím, že se v něm potulují smečky divokých psů. Mezi zvířecí druhy, které jsou zde běžně k vidění, patří slon, žirafa, hroch, buvol, zebra Burchellova, kudu, buvolec česebe, prase bradavičnaté nebo tlupy paviánů. Z šelem je možné zahlédnout levharty, šakaly, gepardy, lvy, hyeny i velmi vzácné psy hyenové. Druhově velmi pestré a početné je zde i ptactvo. 

Rezervace Moremi se rozkládá na ploše 1800 km čtverečních a je tak dost velká na to, aby se v ní vyskytovala celá řada okavangských biotopů. Nachází se zde akáciové, mopanové a lužní lesy, záplavová území, ale i otevřené písečné savany. Patří sem i rozlehlá laguna Xakanaxa, která je hojně turisticky využívána k pozorování zvěře. Na jejím břehu se totiž nachází čtyři výletní chaty a tábořiště. Dalším zajímavým místem jsou Colophospermové háje na východě, které jsou domovem pro velká stáda zeber a slonů. Jednotlivá tábořiště v rezervaci i na jejích okrajích jsou pod správou Ministerstva živé přírody a národních parků Botswany, zatímco několik turistických základen a táborů či salaší provozují soukromníci. Politika země je zaměřena na ochranu křehkých ekosystémů, proto je podporována spíše finančně náročnější turistika, která vede k menšímu počtu návštěvníků. Nenároční turisté s batohem tak v rezervaci příliš nepochodí. 

rezervace Moremi

Celá delta Okavanga je pravou a nedotčenou divočinou. Silnice zde chybí a četná vodní ramena a koryta řeky odrazují osamělé cestovatele od dobrodružných výletů. Delta může být totiž poměrně nebezpečná, protože nikdy není možné ji podrobně zmapovat.  Krajina mění svůj vzhled a konfiguraci podle ročních období a voda si pokaždé prorazí cestu někde jinde. Oblast tak může působit jako přírodní bludiště. Cestování touto oblastí na vlastní pěst se proto nedoporučuje, organizační schopnosti mnoha cestovatelů jsou pro pohyb v této rezervaci nedostačující. Z tohoto důvodu je více než dobré využívat služeb společností provozujících safari – pokud na to tedy vaše peněženka stačí.

Jestliže jste se přesto rozhodli, že se na průzkum rezervace vydáte sami, pak musíte mít terénní vůz a musíte umět navigovat po neznačených trasách. Na mnoha místech neočekávejte ani polní cesty, ke zcela běžným překážkám pak patří padlé stromy, hluboký písek, nebo vodní plochy. Do větší části Moremi včetně Náčelnického ostrova, nemají motorová vozidla vůbec přístup. Silnice vedou pouze východním cípem rezervace. Většina návštěvníků se sem proto dostává letecky. Další možností, jak poznávat krásy rezervace Moremi, je plavba vydlabané domorodé loďce „mokoro“. Tuto loďku pro tři až pět osob řídí zkušený lodník, který se odpichuje bidlem o dno. Plavba je jedním z nejpoklidnějších způsobů cestování po nekonečných říčních ramenech Okavanga. Tradiční lodě mokoro se vyráběly z tvrdého dřeva, jako je „kiaat“, ale vzhledem k ochraně místních lesů se dnes setkáte na vodě spíše s kánoemi ze sklolaminátu. Snad všechny kempy a turistické základny u vody nabízejí plavby s průvodcem na mokoro. Komu by mokoro nepřišlo příliš vratké či bezpečné, může zvolit vyjížďku na motorovém člunu, velké výletní lodi nebo na hausbótu. Vzhledem k tomu, že jednotlivá ramena řeky se objevují a zase mizí v závislosti na výšce vody, nedoporučují se soukromé plavby, na kterých by chyběl zkušený navigátor. 

rezervace Moremi

Ti, kdo nemají hluboko do kapes, se mohou zúčastnit mobilního safari, které v sobě spojuje jak ubytování, tak i cestování a zajímavý program spojený s možností včasného přemístění při sledování zvěře. Jedinečným, i když poněkud drahým zážitkem může být také pěti až dvanáctidenní safari na slonech. O turisty se starají afričtí sloni, kteří byli po svém pracovním životě stráveném v amerických cirkusech repatriováni do Afriky. Takováto sloní safari jsou pravidelně vypravována z Abuova tábora na řece Xhenega na jihozápadě Okavanga.

Výchozím bodem pro výpravy do divočiny je poměrně rychle rostoucí město Maun rozkládající se na jihovýchodním okraji delty. Přímo ve městě, ale i v jeho okolí je několik kempů, které nabízí chaty a místa k táboření. Ubytování je různorodé, může jít o stanové tábory, tyčové a rákosové chýše, chaty s doškovými střechami nebo o domky z cihel či kamene. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, ubytování je i ve stanových táborech většinou na místní poměry opravdu luxusní.  Ubytovací jednotky jsou plně zařízeny, vybaveny tekoucí horkou a studenou vodou i splachovacím záchodem. 

Pokud vám jde především o pozorování zvířat, vypravte se do rezervace Moremi v období sucha, které trvá od dubna do října. V listopadu pak nastává období dešťů, které trvá až do března. Nabízí teplé, ale deštivé počasí, proto je třeba počítat s tím, že podstatnou část dne pravděpodobně strávíte ve vlhkém oblečení. V tuto dobu většina zvířat rodí mláďata, a kam až oko dohlédne je jen svěží a zelená krajina. Mnohá ubytovací zařízení mají však od prosince do února zavřeno. Za vstup do Moremi je třeba zaplatit při příjezdu poplatek.

- jap -

Další články z Botswany:
Pouštní parky Botswany
Africké národní parky - Chobe

Článek byl zobrazen 6 748 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko